Το 1ο Πρότυπο ΓΕΛ Χαλκίδας -25 μαθητές με την υποστήριξη των Μαθηματικών του σχολείου Αντωνόπουλο Παναγιώτη , Θωμά Βασιλική και Μπεληγιάννη Αθανάσιο – συμμετείχε στη ετήσια καινοτόμο δράση Κ.Υ.Μ.Α σύνδεσης της Δευτεροβάθμιας με την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση για την εισαγωγή της κβαντικής υπολογιστικής κ πληροφορίας στη μέση εκπαίδευση , που οργάνωσε το τμήμα Μαθηματικών του ΑΠΘ και το τμήμα Φυσικής του ΔιΠαΕ σε συνεργασία με τρεις ΣΕΕ . Η συμμετοχή των μαθητών δημιούργησε ουσιαστικό υποστηρικτικό πλαίσιο για τον επαγγελματικό προσανατολισμό τους . Η ενημέρωση για τα κβαντικά , με τη ευρύτητα των πεδίων κ με το βάθος της μαθηματικής θεμελίωσης μετέτρεψαν το σχολείο σε κέντρο καινοτομίας. Συγχαρητήρια στις μαθήτριες Μπόλοση Μαρία και Μπάπκα Αργυρώ του 1ου ΠΡΟΤΥΠΟΥ ΓΕΛ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ,στον μαθητή Μπεληγιάννη Νικόλαο του 2ου ΓΕΛ ΧΑΛΚΙΔΑΣ και στη μαθήτρια Χριστίνα Γεράση του ΓΕΛ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ που συμμετείχαν στην ειδική συνεδρία “Η κβαντική πληροφορία στη μέση εκπαίδευση” στο πλαίσιο της 13ης Διεθνούς Μαθηματικής εβδομάδας 12-5-2023 στη Θεσσαλονίκη με κοινή εργασία ,ως αντιπρόσωποι των σχολείων τους !!